Boşanma Hukuku

Boşanmanın ne kadar zor ve yorucu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle bu süreçte siz ve eşinizin güvenebileceği, her adımda sizin ve karşı tarafın ortak çıkarlarını savunacağı bir danışmanın yanınızda olması her şeyden çok daha önemli bir hale geliyor. Boşanma Hukuku alanında deneyimli bir danışman

Üstelik boşanma sürecinde farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek anlaşmazlıklarda da ihtiyacınız olan çözümleri size sunabilmek adına çalışmaktayız.

Boşanma Hukuku Kapsamında Size Hangi Danışmanlık Yardımları Yapılır?

Danışma zamanınız geldiğinde deneyimli avukatınızdan hangi konularda yardım alabileceğiniz konusunda kafanız karışık olabilir. Bu çok anlaşılabilir bir durum.

Anlaşmalı Boşanmalar siz danışanlarımızın bu zorlu boşanma sürecini daha kolay geçirmesini sağlasa da bazı durumlarda çekişmeli boşanma süreci gerçekleşebiliyor. Bu durumda boşanma avukatı olarak velayet, nafaka, mal rejiminin tasfiyesi ve tazminat konuları başta olmak üzere her konuda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Boşanma Sürecinde İlk Yapmanız Gereken Şey Nedir?

Eğer boşanma davası açmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey sizi temsil edecek avukata vekaletname vermeniz gerekmektedir. Bu vekaletname sayesinde tüm süreçlerde avukatınız sizin adınıza işlemleri başlatabilir, devam ettirebilir. Eğer boşanma davanızda halkın veya başkalarının dava salonuna girmesini istemiyorsanız bunun için başvuru da yaptırabilirsiniz.

Boşanma hukuku

Boşanma Süreci Nasıl İşler?


Hakim uzlaşma süresini her iki tarafada sunabilir. Bu süre bir ila üç yıl arasında değişim görebilir. Ancak her iki tarafında bu süreç sonrasında boşanma kararında bir değişim yoksa boşanma gerçekleşecektir.

Boşanma sürecinin sonunda;

  1. Boşanma Hukuku dolayısıyla kadın boşanma sonrasında kızlık soyadına geri dönecektir; ancak hakim onaylarsa boşandıktan sonra eski kocasının adını saklayabilir.
  2. Boşanmadan neredeyse bir yıl sonra kadın tekrar evlenemez.
  3. Boşanmadan sonraki 300 gün içinde yeni bir evlilik ancak hakim tarafından onaylanırsa mümkündür. Mahkemede, nedeni ne olursa olsun gelecek dönemde bir evliliğin gerçekleşemeyeceğine karar verilebilir.
  4. Mahkeme velayetle ilgili çocuk meselelerine karar verir ve ebeveynleri çocukların gelirlerine göre büyümelerine katkıda bulunmaya zorlayabilir.

Boşanma hukuku hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu zorlu süreçte size yardımcı olacak yazıları blogumuzda bulabilirsiniz veya bize ulaşarak aklınızdaki soruları iletebilirsiniz.