Ceza Hukuku

Kanunlar nezdinde suç sayılan davranış ve filler, Ceza Hukuku temelinde değerlendirilir. Ceza kanunu alanları oldukça geniştir. Bu nedenle temel kavramların çok iyi bir şekilde bilinmesi ve buna göre adımların atılması gerekir. Çünkü ceza kanununlarının bilinmemesi mazeret sayılmamaktadır.

Aynı zamanda temelini oluşturan başlıca ilkelerde yer almaktadır.

Ceza Hukuku Temelindeki İlkeler Nelerdir?

Ceza kanunlarının temelini oluşturan başlıca ilkelerin olduğundan bahsetmiştik. Bunların bilinmesi kanunların bilinmesi kadar önemlidir.

Masumiyet Karinesi

Masumiyet Karinesi, Ceza kanunu içerisinde en bilinen ve belki de en önemli detaydır. Masumiyet Karinesine göre bir kişinin suçluluğu ispat edilip kanıtlanıncaya kadar masum kabul edilmelidir. Bu da bir kişinin masumiyeti değil suçluluğunun kanıtlanmasının ana temel olduğunu gösterir.

Suçta ve Cezada Kanunilik İlkesi

Bir fiil veya davranışın Türk Ceza Kanunu içerisinde suç sayılabileceği ve buna karşılık olarak cezalandırılması için o davranışın, Ceza Kanunu içerisinde açık bir şekilde belirtilerek karşılığının olması gerekmektedir.

Ceza Kanunu Kapsamına Giren Davalar

Ceza Hukuku alanında uzmanlaşmak ve deneyim kazanmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra daha önce de bahsettiğimiz Ceza Hukuku kapsamına giren alanların oldukça geniş olduğudur.

Ceza kanunu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu zorlu süreçte size yardımcı olacak yazıları blogumuzda bulabilirsiniz veya bize ulaşarak aklınızdaki soruları iletebilirsiniz.