İş Hukuku

Çalışma hayatını tüm yanları ile inceleyen ve ilgilenen İş Hukuku, sözleşmenin feshi, işçi ücretleri, iş güvencesi, işten çıkarılan işçinin işine geri dönmesi gibi birçok alana bakmaktadır.

Hizmet akdinden doğan İş Hukuku’nda taraflar işçi ve işveren olarak oluşmaktadır. Bu iki taraf arasında olan tüm anlaşmalar veya anlaşmazlıklarda İş Hukuku’nun esaslarına uyularak çözüm üretilir.

İş Hukuku Kapsamı Nedir?

İş Hukukunun alanına giren konuların neler olduğunu bilmek önceliklidir. İş hukukunun içerisinde, iş, işçi ve işveren akdini tamamlayan, bu kavramların tanımlanması konusunda içeriğe sahip olan, işçi-işveren arasındaki sınırları ve hakları belirleyen bir hukuk dalıdır. Kanunlarda belirtilen iş sözleşmesine bağlı olarak çalışmakta olan işçinin çalışma ortamı hakkında hak ve yükümlülüklerde İş Hukukunun kapsamında düzenlenmektedir.

İş hukukunun kapsamına giren veya girmeyen tüm kavram ve taraflar yine İş Hukukunun maddeleri içerisinde belirlenmiştir.

İş hukuku hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu zorlu süreçte size yardımcı olacak yazıları blogumuzda bulabilirsiniz veya bize ulaşarak aklınızdaki soruları iletebilirsiniz.